İklim Değişikliğinden En Çok Etkilenen 6 Hayvan

İklim Değişikliğinden En Çok Etkilenen 6 Hayvan

Sıcaklıktaki değişikliklerin etkilerini tüm dünyada gözlemleyebiliyoruz. Örneğin bazı adaların, 
deniz seviyelerinin yükselmesi nedeniyle yok olması ya da doğal afetlerin sıklaşması gibi. Peki ya hayvanlar? Türlerini tehdit eden mevcut iklim değişikliğine karşı çoğu hayvan mücadele veriyor. Artan sera emisyonları onların yaşam alanlarını daraltıyor, su, hava ve katı atık kirliliğine maruz kalıyorlar. Bazıları üreme ve beslenme kalıplarını değiştirmek zorunda. Hayvanların korunması iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmeye bağlı olacaktır. 

İklim değişikliğinden en çok etkilenen 6 hayvan türü:

1. Dev Pandalar
iklim değişikliği, dev pandalar
İklim Değişikliğinden En Çok Etkilenen 6 Hayvan: Dev pandalar

Nesli tehlikede olan dev pandalar sadece bambu ile beslenir. Bu onu diğer pandalardan ayıran özelliği. Ancak iklim değişikliği, doğal ortamlarında bambuların büyük ölçüde yok olmasına neden oluyor. 


2. Adelie Penguenleri
iklim değişikliği, adelie penguenleri
İklim Değişikliğinden En Çok Etkilenen 6 Hayvan: Adelie penguenleri

Bu kuşlar Antarktika'da yaşar ve buz tabakasının altında bulunan kril ile beslenir. Buz eridiğinde kril popülasyonları azalır ve penguenler alternatif gıda kaynakları bulmak için doğal ortamlarından göç etmek zorunda kalır. Bu durum onların sağlıklı üremelerini  zorlaştırır.


3. Çitalar
iklim değişikliği, çitalar
İklim Değişikliğinden En Çok Etkilenen 6 Hayvan: Çitalar

Afrika çitası dünyanın en hızlı hayvanıdır ve iklim değişikliği karşısında nüfus sayısında hızlı bir düşüşle karşı karşıyadır. Kendisi şu anda Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN'ler) Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesinde savunmasız olarak listelenir. Sıcaklıklardaki artış, bu büyük kedinin üreme yeteneğini büyük ölçüde etkiliyor. Diğer bir sorun yine iklim değişikliğine bağlı olarak avlandıkları diğer canlıların sayısındaki düşüş. 


4. Yeşil Deniz Kaplumbağaları
iklim değişikliği, yeşil deniz kaplumbağaları
İklim Değişikliğinden En Çok Etkilenen 6 Hayvan: Yeşil deniz kaplumbağaları

Yeşil kaplumbağalar, birçok hayvan türü gibi, sıcaklık değişimlerine çok duyarlıdır. Bir bebek kaplumbağanın cinsiyeti, yumurtanın döşendiği kumun sıcaklığına bağlıdır. Daha sıcak bölgeler dişi kaplumbağalar üretir. İklim değişikliğinin sıcaklıklarda artışa neden olmasıyla, erkeklerden daha fazla kadın yumurtadan çıkacaktır. Bu, gelecekte yeşil kaplumbağaların nüfus artışını etkileyebilir, çünkü dişi kaplumbağalar için daha az çiftleşme ortağı anlamına gelebilir. 


5. Asya Filleri
iklim değişikliği, asya filleri
İklim Değişikliğinden En Çok Etkilenen 6 Hayvan: Asya filleri

Hayatta kalabilmek için çok miktarda tatlı su içmeleri gerektiğinden Asya filleri için iklim değişikliği çok hassas bir konudur.


6. Kutup Ayıları
iklim değişikliği, kutup ayıları
İklim Değişikliğinden En Çok Etkilenen 6 Hayvan: Kutup ayıları

İklim değişikliği ve küresel ısınma, ayıların mühür avlaması için Arktik deniz buzu miktarını azaltır. İklim değişikliği ve küresel ısınma kutup ayılarının, gıda kaynaklarına erişimini azaltır, doğal yaşam alanlarını daraltır ve sonuç olarak türlerini tehdit altına sokar.


Kaynak:
https://www.gvi.co.uk/blog/6-animal-species-and-how-they-are-affected-by-climate-change/
Yorumlar